شخصی

اعلام میزان سود سپرده های بانکی
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٧:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/۱٠

مدیران بانک های دولتی و خصوصی نرخ جدید سود سپرده های کوتاه مدت و بلندمدت را تعیین کردند.
به گزارش فارس بانکداران دولتی و خصوصی در جلسه ای تصمیم گرفتند نرخ سود سپرده کوتاه مدت ویژه (روز شمار) را 7 درصد و نرخ سپرده کوتاه مدت 3 ماهه را 10 درصد تعیین کنند.
همچنین طبق تصمیم کانون بانک های خصوصی و مدیران بانک های دولتی نرخ سود سپرده مدت دار 6 ماهه از این پس 12 درصد و همچنین نرخ سود مدت دار 9 ماهه 15 درصد تعیین شده است.
سپرده گذاران سیستم بانکی می توانند با سپرده گذاری یک ساله 17 درصد و سپرده گذاری 5 ساله 20 درصد سود از بانک های دولتی و خصوصی دریافت کنند.
براساس تصمیم اخیر بانکی ها، بانک های دولتی و خصوصی مجازند نرخ سود سپرده های بین یک تا 5 ساله را از 17 تا 20 درصد تعیین کنند.
تعیین نرخ سود در این فاصله یک تا 5 سال در اختیار بانک های دولتی و خصوصی گذاشته شده است؛ این نرخ ها از دیروز در سیستم بانکی اجرایی شده است.
ظاهراً بانک مرکزی نظر مساعدی درباره نرخ های مصوب در جلسه مدیران بانک های دولتی و خصوصی داشته است.
در همین رابطه رئیس شورای هماهنگی مدیران بانک های دولتی با اشاره به اینکه صورت جلسه نرخ های توافقی بانک های دولتی و خصوصی به بانک مرکزی ارسال شده گفت: این نرخ ها یک توافق صنفی بوده و نقض احتمالی آن در واقع نفی توافقات و انسجام صنفی است.
فرشاد حیدری در پاسخ به این پرسش که آیا ساز و کاری هم برای نظارت بر رعایت این نرخ ها تعریف شده است، گفت: این نرخ ها یک توافق صنفی است و نقض احتمالی آن در واقع نفی توافقات و انسجام صنفی است.
وی تأکید کرد: البته همکاران بانکی کاملاً به این واقعیت اشراف دارند که در صورت نقض این توافق هیچ دلیلی وجود ندارد که چنین رفتاری از سوی دیگران هم انجام نگیرد و حتی آنان هم نمی خواهند برای حفظ سپرده های خود مجبور به نرخ شکنی شوند که در این صورت شاهد متضرر شدن کل نظام بانکی، تسهیلات گیرندگان و حتی سپرده گذاران خواهیم بود؛ به همین منظور امیدواریم چنین اتفاقی رخ ندهد.


comment نظرات ()