شخصی

هشت سرنوشت...
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/۱٥

حکایت شماره 8 همیشه در دل پرسپولیس یک حکایت جاویدان بوده است. در پرسپولیس امروز شماره 8 از شماره 7 و 10 اهمیت بیشتری داشته است. شاید برای مرور کردن این شماره تاریخی نیازمند یک بهانه مهم‌تری باشیم اما چه بهانه‌ای بالاتر از اینکه امروز مهدی مهدوی‌کیا به تیم برمی‌گردد و به جای پوشیدن پیراهن تاریخی خود یعنی پیراهن 2 یا 17 به شماره دیگری توجه کرد، در حالی که همین پرسپولیس در ابتدای دهه، مردانی را داشت که برای پوشیدن برخی از شماره پیراهن‌ها خود را می‌کشتند. وقتی کاویانپور به پرسپولیس برگشت، درخواست پیراهن 8 را کرد و انصاریان گفت: حاضر نیستم 8 را به او بدهم در حالی که کاویانپور یک سال و نیم زودتر از انصاریان به پرسپولیس آمده بود. در ادوار گذشته، پرسپولیس در حریم چند شماره بحث و حرف و حدیث بسیار داشته است؛ شماره‌هایی مثل 5، 6، 7، 8، 10، 11، 12، 17، 16، 19، 20 و... .
اولین‌بار پیراهن شماره 8 پرسپولیس را حسینعلی کلانی بر تن کرد. اولین نمونه اطلاعاتی که مطمئن هستیم مرورش برایتان باورنکردنی است، اینکه در تیم ملی فوتبال سال 52، ‌پیراهن شماره 8 متعلق به علی پروین بود. آری، علی پروین قبل از آنکه پیراهن شماره 7 را بپوشد، صاحب پیراهن شماره 8 بود. بعد از آنکه کلانی در سال 53 از پرسپولیس رفت، جهانگیر فتاحی این پیراهن را بر تن کرد. سپس نوبت علیرضا حیدری شد تا اینکه از زمستان سال 60، ناصر محمدخانی 22ساله، شماره 8 پرسپولیس شد.
ناصر محمدخانی به شماره 8 شخصیتی مضاعف داد و معروف‌ترین شماره 8 پرسپولیس شد. چنانچه در خرداد‌ماه سال 65، وقتی پرسپولیس در یک بازی خوب 3 بر صفر استقلال را برد، به جای آنکه حرف از شکست طلسم 9ساله دوری سرخ‌ها از پرسپولیس به میان آید، تیتر زده شد که «فرارهای 8 برای 3 گل».
حالا شماره 8 برای پرسپولیس بهترین شماره شده بود. ناصر محمدخانی در پاییز سال 65 به تیم فوتبال نادی‌العربی رفت و مرتضی کرمانی 23ساله به پرسپولیس آمد. کرمانی پیراهن شماره 8 را با اجازه ناصر محمدخانی بر تن کرد. کرمانی در سال‌های 66، 67 و 68 یک ستاره بزرگ برای تیم پرسپولیس بود. شماره 8 موروثی که از کلانی، فتاحی، علیرضا حیدری و ناصر محمدخانی به کرمانی رسیده بود، حالا بر تن کسی بود که به واقع لیاقت پوشیدن این پیراهن را داشت. در شهریورماه 68 کرمانی هم به قطر رفت و پیراهن الاتحاد را بر تن کرد. مجتبی محرمی، مرد شماره 8 بعدی بود. مجتبی محرمی، پیراهن 8 را تا سال 70 بر تن داشت؛ سالی که شماره هشت‌های قبلی یعنی مرتضی کرمانی و ناصر محمدخانی به تیم برگشتند. کرمانی شماره 11 و ناصر محمدخانی شماره 10 را پوشیدند. هیچ‌کدام از این دو مرد حاضر نشدند، پیراهن 8 را از محرمی بگیرند. بعدها که دوران فوتبال مجتبی محرمی به پایان رسید، علی کریمی جوان و نوظهور پیراهن 8 را بر تن کرد. بعد از رفتن کریمی، در مقطعی کوتاه این پیراهن به مهدی هاشمی‌نسب و سپس به کاویانپور رسید و دست آخر انصاریان پیراهن 8 را بر تن کرد. در سالیان بعدی هشت‌پوش‌ها مردان زیاد بزرگی نبودند؛ مردانی مثل بادامکی، آرفی و... .
امروز شماره 8 را علی کریمی بر تن دارد. شماره 8 هنوز هم مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین شماره پرسپولیس است.


comment نظرات ()