شخصی

سیاری: نیازی به بستن تنگه نیست،‌دریای عمان را در کنترل داریم
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٩

شرق: یک روز پس از تهدید محمدرضا رحیمی برای «بستن تنگه‌هرمز در صورت تحریم نفت ایران» غرب واکنش نشان داد. هم‌زمان یک مقام آگاه در گفت‌وگو با رویترز نیز از آمادگی عربستان برای جایگزینی نفت ایران خبر داد. وزارت خارجه آمریکا سخنان معاون اول رییس‌جمهوری را «تنها یک پرخاش لفظی» دانسته و تاکید کرد که واشنگتن از «رفت‌و‌آمد نفت‌کش‌ها در تنگه هرمز» دفاع می‌کند. دیروز سخنگوی اتحادیه اروپا گفته «اتحادیه اروپا در حال بررسی دور دیگری از تحریم‌ها علیه ایران است و ما به انجام این کار ادامه خواهیم داد.» محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس‌جمهوری در سومین همایش بین‌المللی «ارتقای توان داخلی» هشدار داده بود «اگر نفت ایران را تحریم کنند یک قطره نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد.» این اولین‌بار است که یک مقام رسمی در دولت ایران چنین تهدیدی را درباره تنگه هرمز مطرح کرد؛ سخنانی که بلافاصله قیمت نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک را حدود یک دلار و نفت برنت را حدود 20‌درصد به قیمت 109‌دلار‌و 47‌سنت افزایش داد. آنگونه که گزارش شده به موجب تحریم‌های جدید، ایالات‌متحده تصمیم دارد دسترسی ایران را به بازار‌های جهانی انرژی با محدودیت مواجه کند. این در شرایطی است که واشنگتن از طریق لابی با متحدانش پروژه افزایش تولیدات نفتی را دنبال می‌کند تا در زمان تحریم ایران، بهای نفت افزایش پیدا نکند. گرچه رستم قاسمی، وزیر نفت ایران پیش از این گفته بود


عربستان سعودی وعده داده است صادرات نفت ایران به اروپا را جایگزین نکند اما رویترز به نقل از یک منبع آگاه که خواست نامش اعلام نشود، گفته «ایران چنین وعده‌ای دریافت نکرده بود. اگر اروپا از خریداری نفت ایران خودداری کند بعید است عربستان سعودی برای پر نکردن این خلاء اقدام نکند.»وی افزود: در صورت خودداری اروپا از خرید نفت ایران، به احتمال زیاد تهران نفت بیشتری را به آسیا صادر می‌کند و کشورهای جنوب خلیج‌فارس هم نفت خود را روانه اروپا می‌کنند تا خلاء ایجاد شده پر شود و توازن به بازار جهانی نفت باز گردد. روزنامه نیویورک‌تایمز در این زمینه نوشت، در صورتی که غرب تحریم نفت ایران را عملی کند، ‌حتی قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد. بیش از یک‌سوم نفت جهان از طریق تنگه هرمز جابه‌جا می‌شود. تهدید به بستن تنگه هرمز از سوی یک مقام دولتی در شرایطی مطرح شده که رزمایش دریایی «ولایت 90» از سوم دی‌ در منطقه‌ای به طول دوهزار کیلومتر از شرق تنگه هرمز تا خلیج عدن در حال برگزاری است. در ادامه تهدیدات محمدرضا رحیمی، آنگونه که خبرگزاری فرانسه گزارش داده دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش دیروز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری پرس.‌تی.‌وی گفته «بستن تنگه هرمز برای نیروهای مسلح ایران واقعا کاری ساده است یا همان‌طور که ما در ایران می‌گوییم از آب خوردن هم راحت‌تر است اما امروز ما نیازی به بستن تنگه نمی‌بینیم زیرا دریای عمان را تحت کنترل داریم و می‌توانیم تنگه را کنترل کنیم.» تهدید معاون اول رییس‌جمهوری و سخنان فرمانده نیروی دریایی ارتش در شرایطی مطرح شده که وزیر نفت ایران در نشست اخیر اوپک در وین به صراحت اعلام کرده بود که بستن تنگه هرمز در دستور کار دولت نیست. در چنین شرایطی دیروز «مارک تونر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تهدیدهای «محمدرضا رحیمی» معاون اول رییس‌جمهوری گفته که «کشورش به ادامه نقل و انتقال‌ها در تنگه هرمز علاقه‌مند است و از آن «حمایت» می‌کند.»تونر افزود که اگر ایران بخواهد این تهدید خود را عملی کند، در آن صورت آمریکا بی‌تردید از نقل و انتقال آزاد نفت دفاع خواهد کرد.تنگه هرمز گلوگاه حیاتی انتقال نفت خام از خلیج‌فارس به دیگر نقاط جهان است و حدود ۴۰درصد نفت جهان از این مسیر به بازارهای جهانی ارسال می‌شود. سالانه ۱۳‌هزار شناور از مسیر تنگه هرمز وارد خلیج‌فارس می‌شوند و ۹۰درصد واردات و صادرات ایران نیز از همین مسیر انجام می‌شود. همزمان با برگزاری رزمایش «ولایت 90» اظهارنظرهای تهدید‌آمیز برای بستن تنگه هرمز در داخل ایران به اوج خود رسید که تاکنون واکنش‌های غرب را به دنبال داشته است. ناتو اما از اظهارنظر در باره این تهدید ایران خودداری کرد اما ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا واکنش نشان داد. دولت فرانسه اما دیروز از ایران خواست اجازه آزادی دریانوردی را در تنگه هرمز بدهد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «برنار والرو» گفت: «ما از مسوولان ایرانی می‌خواهیم به قوانین بین‌المللی به‌ویژه آزادی دریانوردی در آب‌های بین‌المللی و تنگه‌ها احترام بگذارند.» وی افزود: «تنگه هرمز یک تنگه بین‌المللی است لذا براساس توافقنامه سال ۱۹۸۲ سازمان ملل متحد درباره دریا‌ها و دریانوردی بین‌المللی، همه کشتی‌ها – صرف‌نظر از تابعیت آنها- حق عبور (از این تنگه را) دارند.» بر اساس این گزارش، آمریکا و اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های جدید علیه بخش‌های نفت و مالی ایران هستند اما دولت‌های عضو اتحادیه اروپا درعین‌حال تحریم نفت خام ایران را نیز در دست بررسی دارند.

واکنش ناوگان پنجم آمریکا به تهدید مسدود کردن تنگه‌هرمز
شرق: یک روز بعد از تهدید ایران به بستن تنگه‌هرمز در صورت اعمال تحریم‌های نفتی، ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرد که اجازه نخواهد داد رفت‌وآمد کشتی‌ها در تنگه‌هرمز با اختلال روبه‌رو شود. سخنگوی این ناوگان در پاسخی کتبی به سوال بی‌.بی‌‎.سی درباره احتمال بستن تنگه‌هرمز توسط ایران مدعی شد: «جریان آزاد جابه‌جایی کالا و خدمات از طریق تنگه‌هرمز برای رشد اقتصادی جهان و منطقه حیاتی است. هر کشوری که آزادی تردد در یک تنگه بین‌المللی را تهدید کند، به‌طور حتم جایی در جامعه بین‌الملل ندارد و هیچ‌گونه اختلالی در این زمینه تحمل نخواهد شد.»


comment نظرات ()