شخصی

جبهه اصلاحات انتخابات را تحریم کرد اعضا برای ثبت نام صف کشیدند !
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٦:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٧

گزارش کیهان از چهارمین روز ثبت نام

علیرغم اینکه برخی از عناصر فتنه با ایجاد فضاسازی به دنبال تحریم انتخابات هستند، اخبار رسیده از مراکز مختلف ثبت نام در سراسر کشور حکایت از آن دارد که نیروهای اصلاح طلب به صورت انفرادی در حال ثبت نام هستند.
غلامرضا عبدالوند نماینده اصلاح طلب دورود و ازنا در دوره های پنجم و ششم که روز گذشته برای ثبت نام در انتخابات مجلس نهم در ستاد انتخابات کشور حضور پیدا کرده بود در گفت وگو با خبرنگاران در مورد استراتژی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات گفت: اصلاح طلبانی که واقعا انقلاب و 8 سال دفاع مقدس را لمس کرده و فراز و نشیب های جمهوری اسلامی را دیدند، قطعا انتخابات را تحریم نمی کنند و وارد صحنه می شوند.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس پنجم و ششم تصریح کرد: عده ای که فراز و نشیب های نظام جمهوری اسلامی ایران را ندیده اند فکر می کنند این نظام به راحتی به دست آمده از همین رو فریب یک سری رسانه ها را خورده و تحت تاثیر آنها قرار می گیرند و شاید بگویند در انتخابات حضور پیدا نمی کنیم. اما اکثر اصلاح طلبان دلسوز نظام وارد صحنه انتخابات می شوند.
وی با تاکید بر لزوم حضور اصلاح طلبان در صحنه انتخابات درباره عدم حضورش در مجلس هفتم و هشتم خاطرنشان کرد: بنده در این دو دوره کاندیدا و تائید صلاحیت شده بودم اما انتخاب نشدم.
عبدالوند درباره جریان فتنه افزود: عده ای ناخواسته و عده ای با طراحی قبلی فتنه 88 را رقم زدند که این عده قلیل در مجلس ششم یک دایره ای داشتند که همیشه مخالفت خود را اعلام می کردند اما دلسوزان نظام هیچ وقت به آنها اجازه ورود را نمی دادند اما زمانی که زمینه برای آنها فراهم شد، دیدیم چگونه عمل کردند.
وی همچنین در ادامه درباره موسوی و کروبی یادآور شد: موسوی را کم می شناسم اما آن کروبی قبل از انتخابات را می شناسم و بعد از انتخابات دیگر او را نمی شناسم.
وی افزود: کروبی که من می شناختم همیشه با تحریم مخالف بود.
همچنین طی روزهای گذشته عناصری از حزب مردمسالاری به طور دستجمعی در انتخابات ثبت نام کرده اند. محمدباقر ذاکری عضو مجمع روحانیون مبارز هم روز اول ثبت نام کرد.
همچنین اخبار رسیده حاکی از آن است که نمایندگان اقلیت مجلس هم به زودی در انتخابات ثبت نام خواهند کرد. همچنین در شهرستان ها خبر می رسد که بویژه در مناطق مرزی و دارای سبد رای قومیتی کاندیداهای سفید اصلاح طلب در حال ثبت نام هستند تا بعد از تایید صلاحیت و ورود به مجلس هویت خویش را آشکار سازند.
 


آمار ثبت نام کنندگان
در چهارمین روز
در چهارمین روز ثبت نام برای رقابت بزرگ انتخابات 8016 نفر در سراسر کشور ثبت نام کرده اند که از این میان 6419 نفر مرد و 715 نفر زن بوده اند.
تا پایان ثبت نام روز گذشته 180 نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس از تهران در فرمانداری تهران و وزارت کشور ثبت نام کردند.
سیدصولت مرتضوی رئیس ستاد انتخابات کشور در خصوص بیشترین فراوانی سنی ثبت نام کننده در انتخابات مجلس نهم اظهار داشت: 22درصد از ثبت نام کنندگان بین 41 تا 45 سال و 19درصد از ثبت نام کنندگان بین 46 تا 50 سال هستند.
مرتضوی تأکید کرد: با توجه به گزارشاتی که از استان ها به ما می رسد ثبت نام کاندیداتوری انتخابات مجلس نهم روند صعودی دارد از همین رو پیش بینی ما این است که شاهد یک انتخابات پرشکوه و با مشارکت مطلوب باشیم.
وی با تأکید بر اینکه تعداد داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس نهم قابل توجه خواهد بود اظهار داشت: با توجه به گزارشاتی که از سراسر کشور به ما می رسد از همه سلایق و گروه های سیاسی در انتخابات ثبت نام کرده اند و ما در ستاد انتخابات کشور امیدواریم که بتوانیم بستر لازم را برای مشارکت حداکثری فراهم کنیم.
رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه نیز با بیان اینکه 96درصد از داوطلبینی که تاکنون ثبت نام کرده اند با مدارک کافی آمده بودند تصریح کرد: از داوطلبان خواهش می کنیم که با مدارک کامل به حوزه های انتخابیه مراجعه کنند و کار ثبت نام خود را به روزهای آخر موکول نکنند.
مرتضوی همچنین در خصوص نظام جامع انتخابات ابراز داشت این نظام جامع انتخابات دقت و صحت را افزایش داده و از تمام احتمالاتی که متصور است هر کسی قصد داشته باشد با شناسنامه کس دیگری رای دهد جلوگیری می کند.
در حالی که ثبت نام داوطلبین نامزدی مجلس تا ساعات پایانی روز جمعه ادامه دارد رئیس ستاد انتخابات شهر تهران اعلام کرد که از روز گذشته مراجع چهارگانه نتیجه استعلامات را ارسال می کنند.
سعید احمدی شهرکی صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران در محل فرمانداری تهران با بیان این مطلب، افزود: نزدیک به 3154 شعبه اخذ رای از انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان تهران وجود داشته است و امیدواریم این تعداد در انتخابات مجلس پیش رو افزایش پیدا کند.
وی همچنین اظهار کرد: نزدیک به 30 هزار نفر در ساماندهی برگزاری انتخابات مجلس به عنوان عوامل اجرایی دخیل هستند.
سعید احمدی شهرکی با اشاره به روند بررسی ها در هیئت های اجرایی و نظارت گفت: بعد از روز جمعه (پایان ثبت نام ها) هیئت های اجرایی 10روز برای بررسی زمان دارند.
پس از آن نظراتشان را به ما اعلام می کنند و ما نیز این نظرات را به داوطلب اعلام خواهیم کرد پس از آن همه این نظرات به هیئت های نظارت ارجاع داده می شود که هیئت نظارت کل شکایت ها همچنین شکایت های واصله از هیئت های اجرایی را مورد توجه قرار می دهد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا اگر کسی شکایتی در مرحله هیئت های اجرایی نداشته باشد حذف خواهد شد، گفت: بله به عنوان مثال اگر مراجع چهارگانه استعلام دهند که فردی محکومیت قضایی دارد، ما این موضوع را به داوطلب اعلام می کنیم و می گوییم طبق بندهای مستند محکومیت شما به صورت قانونی محرز شده است ضمن این که ما دلیل عدم احراز را نیز به داوطلبین می گوییم.
احمدی شهرکی همچنین اظهار کرد: از امروز مراجع چهارگانه نتیجه استعلامات را به صورت محرمانه برای ما ارسال می کنند و ما از روز نهم به بعد این نتایج را برای بررسی به هیئت های اجرایی ارسال می کنیم.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر شیطنت برخی در خصوص بحث رد صلاحیت ها و تمهیدات در نظر گرفته شده درباره این موضوع اظهار کرد: دلایل به طور کامل و مستند به داوطلبان رد صلاحیت شده اعلام می شود و ما طبق قانون موظفیم ظرف زمانی مشخص شده تایید و یا عدم تایید او را برای شخص ارسال کنیم.
شایان ذکر است که ثبت نام از داوطلبین نامزدی مجلس در 207حوزه اصلی و 31 ستاد انتخابات در سراسر کشور صورت می گیرد.


comment نظرات ()