شخصی

با این کلید دری گشوده نمی‌شود!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٢

 

نگرانی و بهتر بگویم ترس از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت، گرا و نشانه‌ای بود که تیم شما به غربی‌ها داد و آنقدر در اظهارات خود به این مسأله پرداختید که دشمن احساس کرد می‌تواند از این اهرم بهترین بهره‌برداری را داشته باشد و ما را به عقب‌نشینی‌های بیشتر وادار کند.

ر دو دورة انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سالهای 84 و 88، از جمله مهمترین دلایل پیروزی احمدی‌نژاد، "نه" به هاشمی رفسنجانی بود، عاملی که با کمی تأمل، حتی در انتخابات سال 76، می توان رد پای آن را به وضوح دید.برخی رویکردها و رفتارهای نابجای احمدی‌نژاد و فرصت‌سوزی بی‌سابقه او در دورة دهم، شرایط را بگونه‌ای کرده است که این بار برخی نامزدها نه با ارائه تصویری شفاف از خود و برنامه‌ای متقن برای گره‌گشایی، بلکه با همان ترفند اما به بهای "نه" به احمدی‌نژاد می‌خواهند رأی بیاورند.

با توجه به آنچه در مواضع، لحن و رویکرد نامزدها قابل مشاهده است، یکی از صریحترین و افراطی‌ترین نظرات علیه دولت احمدی‌نژاد از سوی آقای حسن روحانی مطرح شده که مدعی "اعتدال" هستند و خود را از افراطی‌گری نسبت به همة جریان-ها بری می‌دانند!این نوشتار در صدد رد یا تایید انتقادات نسبت به احمدی‌نژاد و رفتار او نیست بلکه فقط می‌خواهد با طرح چند پرسش از جناب آقای دکتر روحانی روشن کند به قول خیام و به فرض صحت همة ادعاها، "گفتا شیخا هر آنچه گویی هستم، آیا تو چنان که می‌نمایی هستی".

 


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کرباسچی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:"روحانی" کاندیدای نهائی" اصل
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٢٠

غلامحسین کرباسچی در گفتگو با خبرنگار احزاب باشگاه خبرنگاران، اظهار داشت: صبح امروز شورای 10 نفره مشورتی با حضور محمد خاتمی درباره وضعیت ائتلاف عارف و روحانی تشکیل جلسه داد.

وی بیان داشت: براساس توافقات انجام شده حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عنوان کاندیدای نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری برگزیده شد.

کرباسچی ادامه داد: اطلاعیه مربوط به اعلام نهایی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در سایت‌ها منتشر و به صورت رسمی این خبر اعلام می‌شود.


comment نظرات ()
تصویر محرمانه از کلید حسن روحانی !!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٩:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩


comment نظرات ()
مخالفت دو کاندیدا با ادامه مناظره‎ها
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩

روحانی و عارف به بهانه سفرهای استانی از انجام مناظره چهارم سرباز زدند.

 

به گزارش ایسنا، یک منبع آگاه در گفت و گو با دانا، از مخالفت روحانی و عارف با برگزاری دور چهارم برنامه مناظره نامزدهای انتخاباتی خبر داد و گفت: این دو کاندیدا به بهانه سفرهای استانی این برنامه را رد کرده اند.

در پایان برنامه سوم مناظره که داغ‎تر از دو مناظره قبلی آن برگزار شد محمد غرضی پیشنهاد برگزاری دور چهارم مناظرات را مطرح کرد که فورا مورد توجه سایر رقبای وی قرار گرفت.

بعد از آن صدا وسیما نظر مثبت خود را به هیات اجرایی انتخابات وزارت کشور اعلام و تصریح کرد برای برگزاری دور جدید مناظرات آمادگی لازم را دارد . مصاحبه های کاندیداها بعد از مناظره آخر نیز حکایت از موافقت ضمنی آنها با مناظره ای تازه داشت. اما یک منبع آگاه فاش کرد که با وجود این موافقت آقایان روحانی و عارف از حضور در مناظره چهارم خودداری کرده و به بهانه سفرهای استانی خواستار برگزار نشدن آن شدند.

برنامه سوم مناظرات مناظرات از نظر مردم داغتر از سایر مناظرات برگزار شد و نمایندگان شفاف تر نظارت خود را بیان کردند.


comment نظرات ()
یک فیلم انتخاباتی غیر قابل پخش!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٩:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩

شهرام شکیبا با نگارش مطلبی به مستندهای تبلیغاتی کاندیداها با زبانی طنز پرداخته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرآنلاین، در این مطلب آمده است: «برهه حساس و کنونی و جالبی است. 8 نفر جمع شده‌اند به رئیس‌جمهور وقت و سیاست‌هایش بد و بیراه می‌گویند. همه امیدواری‌شان این است که همان مردمی که 4 و 8 سال پیش به سیاست‌ها، شعارها و برنامه‌های همین رئیس‌جمهور رای داده‌اند، حالا به خاطر ایرادهایی که به او می‌گیرند، به آنها رای بدهند.

فیلمنامه‌ای که تقدیم می‌شود، بر همین مبنا نوشته شده است. این فیلمنامه برای فیلم تبلیغاتی کاندیدای خاصی نوشته نشده است اما به درد همه می‌خورد. هر گونه برداشت از این فیلمنامه بدون رضایت کتبی این‌جانب و مدارک موجه حقوقی ممنوع است ولی پیگرد قانونی ندارد.

***

در ابتدا صدای سالار عقیلی، خواننده مورد علاقه رئیس‌جمهور (البته بعد از علیرضا افتخاری) را می‌شنویم ولی تصویری از خود او نمی‌بینیم. نوع آرایش مو و میزان براقی کت و شلوار وی و نگین‌های دور یقه کت‌هایش طوری است که اساسا آدم را به خریدن CDهای صوتی‌اش دعوت می‌کند، نه CDهای تصویری؛ لذا می‌شنویم که سالارجان می‌خواند:

نام جاوید وطن

صبح امید وطن

جلوه‌کن در آسمان

همچو مهر جاودان

همزمان تصاویری می‌بینیم مبنی بر آنچه می‌شنویم؛ یعنی نقشه ایران بر نقشه جهان، خورشید و جلوه‌کردن خورشید در آسمان.

وطن ای هستی من

شور و سرمستی من

جلوه‌کن در آسمان

همچو مهر جاودان


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
بدون شرح!!!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٩


comment نظرات ()
معدن متروکه یا جاذبه توریستی؟/ ‌برداشت کدام کاندیدا غلط بود
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱٠

تصویری که مجری مناظره‌ها امروز برای کاندیداهای ریاست جمهوری به نمایش گذاشت، در کجا قرار دارد؟

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، در نخستین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری که امروز بعد از ظهر برگزار شد، «مرتضی حیدری» تصویری را به کاندیداهای ریاست جمهوری نشان داد و از آنها خواست تا برداشت خود را درباره این عکس مطرح کنند.

برداشت های 8 کاندیدا در این باره به شرح زیر بود:

عارف: این بیانگر یک دره ای است که در کشور ما بسیار فراوان است و جزو آثار بسیار زیبا و جاذب برای جذب توریست است که ما اشاره کردیم جذب توریست برای هر کشور جزو اولولیت‌ها باید باشد و هم ارتقاء فرهنگی و مبادلات فرهنگی و هم افزایش ثروت و هم ایجاد اشتغال.

رضایی: این معدن است...یک معدن مال سنگ آهن یا مس است که اتفاقا نزدیک یزد و کرمان است که اتفاقا خاکبرداری شده و خاک را برده‌اند و درونش فلز تولید کنند و نشان می‌دهد که ما باید خام فروشی را باید در کشور تمام کنیم. اینکه خاک به این مهمی را برمیدارند و همینجوری می‌فروشند آسیب جدی می‌رساند و ما باید به خام فروشی در کشور  پایان بدهیم.ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
از کدام افتخار سخن می‌گوئید؟!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۸


اظهارات حسن روحانی در برنامه تبلیغاتی تلویزیونی تعجب ناظران مطلع را برانگیخت.وی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که با تک‌گویی، بداخلاقی و تحریف ‌واقعیات همراه بود، از دوره امتیاز دادن‌های یک سویه به غرب بر سر چالش هسته‌ای تصویری طلایی به نمایش گذاشت و به مجری برنامه نیز با تندخویی حمله کرد.

این در حالی است که به عنوان مثال سیدمحمد خاتمی در تاریخ 28 خرداد 1383 و در جمع خبرنگاران از پیمان‌شکنی‌های 3 دولت اروپایی انتقاد کرد و گفت: ما تأیید البرادعی را داشتیم که گازدهی به دستگاه سانتریفیوژ، قطعه‌سازی و مسایل دیگری که مربوط به آن می‌شود و مونتاژ، اصلا جزو غنی‌سازی نیست. حال یا بهانه‌گیری کردند یا نظرشان عوض شد و یا مسئله غنی‌سازی را تعمیم دادند و ما با حسن‌نیت این را پذیرفتیم و عملی هم کردیم و مسیر را پیش می‌رفتیم که سوال کردند، به آنها اجازه دادیم حتی از تشکیلات نظامی ما بازرسی کنند.

خاتمی تصریح کرد:در مقابل، اروپایی‌ها تعهداتی داشتند که زمینه انتقال تکنولوژی و همکاری‌های گسترده را بوجود آورند و هم در زمینه منطقه‌ای، دو جانبه و هم با اتحادیه اروپایی همکاری کنند که با بهانه‌های مختلف در این مسیر حرکت نکردند. پس از بحث‌های فراوان بالاخره در بروکسل این بحث‌ها ادامه داشت و بنابراین بود که پرونده هسته‌ای ایران در اجلاس ژوئن عادی بشود، یعنی از یک مسئله فوق‌العاده بیرون برود. امروز با وجود بازرسی‌ها و همکاری‌هایی که شده، پرونده ایران از حالت فوق‌العاده خارج نشده است.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
چرا روحانی از واقعیت فرار می‌کند؟
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۸

گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران به نقل از ایران هسته‌ای، حضور آقای حسن روحانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب (6 خرداد) و اظهارات وی درباره برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی در این باره را که آقای روحانی نگهبان مناسبی برای حقوق ملت ایران باشد، به شدت افزایش داده است. آقای روحانی در حالی صدا و سیما را متهم به دروغ‌گویی و تهمت‌زنی و مخاطبان خود را متهم به بی‌سوادی کرد که خود در جلوی دوربین صدا و سیما حداقل چند دروغ بزرگ به مردم گفت و در مواردی هم نشان داد که بر خلاف آنچه ادعا می‌کند از دانش کافی برای حتی روایت تاریخ پرونده هسته‌ای –که خود زمانی مسئول آن بوده- هم برخوردار نیست چه رسد به مدیریت آن.

چند سوال ساده زیر مسئله را روشن می‌کند:

1- آقای روحانی همواره از عدم ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت به عنوان یکی افتخارات دوران مدیریت خود نام می‌برد اما به دو سوال پاسخ نمی‌دهد:

اول- این عدم ارجاع به چه قیمتی بود و آیا این هنر است که ما همه چیز را تعطیل کنیم تا پرونده به شورای امنیت نرود؟ و آیا اساسا وقتی بناست چنین روشی در پیش گرفته شود، دیگر «مدیریت» معنا پیدا می‌کند؟ آیا نمی‌توان همه چیز را تعطیل کرد و خود را خلاص نمود؟

دوم- آقای روحانی باید به این سوال جواب دهند که مبانی ارجاع پرونده هسته‌ای ایران آیا در زمانی جز دوره مدیریت ایشان بنا نهاده شد؟ اگر آقای روحانی در توافقنامه‌های تهران، بروکسل و پاریس تعهد نمی‌دادند که تعلیق یک اقدام اساسی برای اعتمادسازی است، آیا غرب دیگر می‌توانست موقعی که ایران تصمیم گرفت غنی‌سازی را آغاز کند، ایران را به عدم پای‌بندی به تعهداتش متهم کرده و پرونده را به شورای امنیت بفرستد؟ این تعهدات را چه کسی برای ایران ایجاد کرده بود؟

2- سوال دیگر این است که آقای روحانی همواره گفته‌اند –و در برنامه انتخاباتی خود هم تاکید کردند- که برنامه هسته‌ای ایران در دوره ایشان تکمیل شده است. سوال اصلی در این باره این است که آیا آقای روحانی کاری جز این کرده است که دربرنامه هسته‌ای ایران –مثلا در نطنز- در حد آزمایشگاهی یک آزامایش انجام داده و بعد برنامه را تعلیق کرده است؟ در واقع در دوره آقای روحانی به تدریج برنامه ایران تعطیل شد، نه اینکه توسعه پیدا کند و غربی‌ها هم در پیشنهاد اوت 2005 صراحتا گفتند که هدف آنها از تضمین‌های عینی که ایران باید واگذار کند تعطیلی همیشگی غنی‌سازی در ایران است.

3- آقای روحانی ادعا می‌کند که شورای حکام در نوامبر 2004 صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را پذیرفته است. سوال این است که اگر واقعا چنین است، چرا پرونده ایران پس از آن به شورای امنیت ارجاع شد؟ آیا غربی‌ها با یک حمله ساده و قطعنامه نوامبر ایشان را فریب نداده و تعلیق برنامه غنی‌سازی را از ایشان نگرفته بودند؟

4- آقای روحانی ادعا کرده است که در دوره ایشان با رؤسا صحبت می‌شد و در دوران جدید با مدیران کل صحبت شده است. آیا آقای روحانی نمی‌داند که نمایندگان 1+5 در مذاکرات با ایران معاونان وزرای خارجه و مسولان پرونده ایران در وزات‌خانه‌های متبوع خود هستند نه مدیران کل؟ ضمن اینکه ایران در مکانیسم 1+5 آمریکا را هم وارد کرده در حالی که در دوره آقای روحانی مذاکرات صرفا با وزرای خارجه اروپایی انجام می‌شد و آمریکا به راحتی تصمیم‌های آنها را وتو می‌کرد. هدف آقای روحانی از این دروغ‌پردازی‌ها چیست؟

5- آقای روحانی در اظهارات خود گفته است که وزرای خارجه اروپایی به او قول داده بودند در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت اقدام آمریکا را وتو کنند، اما چرا روحانی این موضوع را به مردم نگفت که در همان مذاکرات او به غربی‌ها قول داده بود که برنامه غنی‌سازی ایران را تعطیل نگهدارد و در واقع در ازای این موضوع اروپایی‌ها پذیرفتند از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت خودداری کنند؟ گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران به نقل از ایران هسته‌ای، حضور آقای حسن روحانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب (6 خرداد) و اظهارات وی درباره برنامه هسته‌ای ایران، نگرانی در این باره را که آقای روحانی نگهبان مناسبی برای حقوق ملت ایران باشد، به شدت افزایش داده است. آقای روحانی در حالی صدا و سیما را متهم به دروغ‌گویی و تهمت‌زنی و مخاطبان خود را متهم به بی‌سوادی کرد که خود در جلوی دوربین صدا و سیما حداقل چند دروغ بزرگ به مردم گفت و در مواردی هم نشان داد که بر خلاف آنچه ادعا می‌کند از دانش کافی برای حتی روایت تاریخ پرونده هسته‌ای –که خود زمانی مسئول آن بوده- هم برخوردار نیست چه رسد به مدیریت آن.

چند سوال ساده زیر مسئله را روشن می‌کند:

1- آقای روحانی همواره از عدم ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت به عنوان یکی افتخارات دوران مدیریت خود نام می‌برد اما به دو سوال پاسخ نمی‌دهد:

اول- این عدم ارجاع به چه قیمتی بود و آیا این هنر است که ما همه چیز را تعطیل کنیم تا پرونده به شورای امنیت نرود؟ و آیا اساسا وقتی بناست چنین روشی در پیش گرفته شود، دیگر «مدیریت» معنا پیدا می‌کند؟ آیا نمی‌توان همه چیز را تعطیل کرد و خود را خلاص نمود؟

دوم- آقای روحانی باید به این سوال جواب دهند که مبانی ارجاع پرونده هسته‌ای ایران آیا در زمانی جز دوره مدیریت ایشان بنا نهاده شد؟ اگر آقای روحانی در توافقنامه‌های تهران، بروکسل و پاریس تعهد نمی‌دادند که تعلیق یک اقدام اساسی برای اعتمادسازی است، آیا غرب دیگر می‌توانست موقعی که ایران تصمیم گرفت غنی‌سازی را آغاز کند، ایران را به عدم پای‌بندی به تعهداتش متهم کرده و پرونده را به شورای امنیت بفرستد؟ این تعهدات را چه کسی برای ایران ایجاد کرده بود؟

2- سوال دیگر این است که آقای روحانی همواره گفته‌اند –و در برنامه انتخاباتی خود هم تاکید کردند- که برنامه هسته‌ای ایران در دوره ایشان تکمیل شده است. سوال اصلی در این باره این است که آیا آقای روحانی کاری جز این کرده است که دربرنامه هسته‌ای ایران –مثلا در نطنز- در حد آزمایشگاهی یک آزامایش انجام داده و بعد برنامه را تعلیق کرده است؟ در واقع در دوره آقای روحانی به تدریج برنامه ایران تعطیل شد، نه اینکه توسعه پیدا کند و غربی‌ها هم در پیشنهاد اوت 2005 صراحتا گفتند که هدف آنها از تضمین‌های عینی که ایران باید واگذار کند تعطیلی همیشگی غنی‌سازی در ایران است.

3- آقای روحانی ادعا می‌کند که شورای حکام در نوامبر 2004 صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را پذیرفته است. سوال این است که اگر واقعا چنین است، چرا پرونده ایران پس از آن به شورای امنیت ارجاع شد؟ آیا غربی‌ها با یک حمله ساده و قطعنامه نوامبر ایشان را فریب نداده و تعلیق برنامه غنی‌سازی را از ایشان نگرفته بودند؟

4- آقای روحانی ادعا کرده است که در دوره ایشان با رؤسا صحبت می‌شد و در دوران جدید با مدیران کل صحبت شده است. آیا آقای روحانی نمی‌داند که نمایندگان 1+5 در مذاکرات با ایران معاونان وزرای خارجه و مسولان پرونده ایران در وزات‌خانه‌های متبوع خود هستند نه مدیران کل؟ ضمن اینکه ایران در مکانیسم 1+5 آمریکا را هم وارد کرده در حالی که در دوره آقای روحانی مذاکرات صرفا با وزرای خارجه اروپایی انجام می‌شد و آمریکا به راحتی تصمیم‌های آنها را وتو می‌کرد. هدف آقای روحانی از این دروغ‌پردازی‌ها چیست؟

5- آقای روحانی در اظهارات خود گفته است که وزرای خارجه اروپایی به او قول داده بودند در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت اقدام آمریکا را وتو کنند، اما چرا روحانی این موضوع را به مردم نگفت که در همان مذاکرات او به غربی‌ها قول داده بود که برنامه غنی‌سازی ایران را تعطیل نگهدارد و در واقع در ازای این موضوع اروپایی‌ها پذیرفتند از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت خودداری کنند؟


comment نظرات ()
احمدی‌نژاد در واکنش به عدم احراز صلاحیت مشایی:
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/۱

مشایی مظلوم واقع شده است/ تا آخرین لحظه موضوع را از طریق به گزارش حوزه دولت باشگاه خبرنگاران؛  محموداحمدی‌نژاد در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم احراز صلاحیت اسفندیار رحیم‌مشایی توسط شورای نگهبان گفت: بنده آقای مشایی را معرفی کردم و ایشان را می‌شناسم و با شناخت این کار را انجام دادم ایشان فردی صالح و مفید برای کشور هستند و معتقدم که دارای توانمندی هستند.

وی ادامه داد: مشایی مظلوم واقع شده، ولی معتقدم در کشوری که ولایت فقیه وجود دارد حق مظلوم آن هم در این سطح پایمال نمی‌شود.

رئیس‌جمهور افزود: به نظرم با وجود رهبری مشکلی پیش نخواهد آمد و من از طریق ایشان تا لحظه آخر این موضوع را پیگیری و تعقیب می‌کنم و امیدوارم مشکل حل شود و مشکلی نخواهد بود.
 
وی ادامه داد: از دوستان و عزیزانی که علاقه‌مند هستند به بنده و آقای مشایی، از آنها می‌خواهم که صبور باشند، حوصله کنند با وجود رهبری مشکلی پیش نمی‌آید و ان شاءالله این مشکل حل می‌شود.
 
رئیس جمهور همچنین با اشاره به لغو سفر خود به اتیوپی و اکوادور گفت: زمانبندی این سفرها قابل تنظیم نبود و در این زمان بندی تجدید نظر می کنیم.
 
احمدی‌نژاد همچنین در واکنش به اعلام اسامی 8 نفر از نامزدهای احراز صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری تنها لبخند زد.رهبری پی‌گیری می‌کنم


comment نظرات ()