شخصی

20 هزار داماد مهمان زندان‌ها
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٩

ییس ستاد دیه کشور از افزایش زندانیان مهریه، چک و دیه خبر داد و افزود: ‌در سال 89 و 90 بیش از 20 هزار مرد با شکایت همسرانشان به دلیل عدم پرداخت مهریه راهی زندان شدند.

به گزارش مهر اسدالله جولایی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه بسیاری از رانندگان الحاقیه بیمه شخص ثالث را پرداخت نکرده‌اند و همین موجب افزایش زندانیان دیه می‌شود، گفت: مقصر اصلی خود راننده‌ها هستند، آنها فکر می‌کنند که مبلغ دیه شخص ثالث بسیار بالاست در حالی که در برخی از کشورهای اروپایی بیمه شخص ثالث هم قیمت خود ماشین است.

وی درخصوص موضوع اعسار در زندانیان مهریه و دیه اظهارداشت: رای وحدت رویه دیوان عدالت را در این مدت ابلاغ کردیم و خود زندانیان باید در جلسه اول دادگاه اگر مشکل مالی دارند درخواست اعسار کنند و قاضی موظف است پیگیری کند.

رییس ستاد دیه کشور در پاسخ به اینکه آیا آموزش و پرورش موضوع دیه و بیمه را در کتاب های درسی گنجاند، گفت: این سوال را باید از وزیر آموزش و پرورش پرسید. بچه‌های ما باید از همان دوران مدرسه ارتباط بیمه و رانندگی را یاد بگیرند.

جولایی در خصوص بودجه اختصاص داده شده از سوی رییس جمهور برای آزادی زندانیان دیه در سال جاری گفت: دولت 120 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان دیه اختصاص داده است و این اعتبار تامین شد و داریم به سرعت پرونده‌ها را بررسی می‌کنیم.

وی اظهار داشت:‌ هم اکنون 12 هزار و 500 نفر زندانی دیه در زندانهای کشور داریم. همچنین براساس آمارها در سالهای 89 و 90، 20 هزار داماد با شکایت زنان برای پرداخت مهریه راهی زندان شده‌اند و این یک هشدار است مبنی بر اینکه می‌گویند مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته اشتباه است و باید خانواده‌ها هوشیار باشند.

جولایی همچنین اظهار داشت: متاسفانه همچنان آمار زندانیان دیه، چک و مهریه و نفقه رو به افزایش است


comment نظرات ()
توپ ایرانی عامل سرنگونی فانتوم ترک بود؟
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٩

ه گفته یک منبع آگاه نظامی، ارتش سوریه فانتوم ترک را با توپ ضدهوایی 23م ساخت ایران هدف قرار داده و سرنگون کرده است. 

به گزارش العالم به نقل از پایگاه خبری عکس‌السیر سوریه این منبع آگاه افزوده است سوریه این سیستم پدافند هوایی را در سال 2010 از ایران خریداری و در برخی از مناطق نصب کرد. بر اساس این گزارش سیستم ضدهوایی 23م مزبور توان شلیک پنج هزار گلوله در دقیقه را دارد و به دلیل برخی سامانه‌های خاص آن، دارای دقت فراوانی است به گونه‌ای که احتمال خطا در آن نمی‌رود.

به نوشته کارشناس مسایل نظامی که این اطلاعات را در اختیار پایگاه خبری عکس السیر قرار داده‌اند، پرواز جنگنده ترک در ارتفاع کمتر از 100متر و سرعت بالای 800 کیلومتر برای آن بوده که در دید رادارهای سوریه قرار نگیرد، اما این توپ موفق شد تا جنگنده ترک را به صورت کامل هدف قرار داده و حتی به وی فرصت مانور و فرار از این حادثه را هم ندهد.

به نظر می‌رسد که منظور این کارشناس نظامی سوریه‌ای از این سیستم ضدهوایی، توپ‌های 23م مجهز به سامانه‌های اپتیکی است که بدون خدمه بوده و توانایی بالایی در هدف قرار دادن اهداف خود دارند.

در مورد مشخصات دیگر این سامانه آمده است: استفاده از الکتروموتور و یا سرورموتورها برای ایجاد حرکت در توپ و حذف خدمه، استفاده از دوربین برای هدفگیری و سامانه کنترل از راه دور توپ، یکی از این بهینه سازی‌ها است. کنترل از راه دور، مشکلات ناشی از بی دقتی یا خستگی خدمه در هدفگیری را بر طرف کرده و امکان تغییر سریع در انتخاب هدف را فراهم می‌کند.

گفتنی است وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران چند نوع بهینه‌سازی بر روی توپ 23م انجام داده و علاوه بر نوع دو لول آن در دو نوع شش و هشت لول نیز اقدام به تولید آن کرده است که مشخص نیست کدام یک از این توپ‌ها در هدف قرار دادن جنگنده ترک حضور داشته‌اند.

کارشناسان بر این باورند که ارتش سوریه علاوه بر سامانه‌های دفاعی ساخت روسیه، از سامانه های ضد هوایی ساخت ایران نیز به صورت گسترده بهره می‌برد که یکی از دلایل آن، قیمت ارزان تمام شده و همچنین خدمات پشتیبانی به همراه کیفیت مناسب آن‌ها است.

جهاد المقدسی سخنگونی وزارت امورخارجه ترکیه تاکید کرده بود که فانتوم ترک در آسمان سوریه و با توپ‌ 23م که برد آن بیش از 2500 متر نیست هدف قرار گرفته و این مساله را هنگام تحویل لاشه هواپیما به ترک‌ها مستند سازی کرده‌اند. اما دولت ترکیه که می‌خواهد این مساله را پیراهن عثمان کند، شکایت به ناتو برده و خواستار دخالت این سازمان برای پاسخ به سوریه شده است.


comment نظرات ()