شخصی

دلار 1408 تومان را هم گرفت
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۸

شرق: دیروز در بازار ارز و طلا تیر خلاص به سیاست‌های بانک مرکزی شلیک شد و به این ترتیب همان‌طور که انتظار می‌رفت نه عرضه ارزان در شعب بانک ملی توانست نرخ‌ها را بشکند و نه کاهش روزانه توان آن را داشت که دلار را برای عقب‌نشینی متقاعد کند. رییس‌کل بانک مرکزی وقتی بالاخره پذیرفت که قیمت سکه در بازار آزاد حباب ۸۰هزار تومانی دارد از سیاست جدید رونمایی کرد که بیشتر از اینکه کاربردی به نظر برسد، شگفت‌انگیز بود


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
جاسوس سیا چگونه شکار شد؟
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۸

مستند «مهار شده» که به تازگی از جانب صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، ابعاد مهمی از ضربه اطلاعاتی جدید ایران به آمریکا در دستگیری یک جاسوس کلیدی را فاش می کند متن زیر خلاصه ای از این مستند است.
سال 2008 میلادی بود که به دستور مستقیم باراک اوباما- رئیس جمهور آمریکا- میز ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا- سیا- مامور می شود، علاوه بر فعالیت های گذشته پروژه ای کاملاً سری و سه جانبه را با همکاری موساد (سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل) و «ام آی 6» (سازمان جاسوسی انگلیس) طراحی کند. این طرح ضلع سوم مثلثی بود که ترور و جنگ رسانه ای دو ضلع دیگر آن بودند و «نفوذ» این مثلث را کامل می کرد. 
با توجه به نیاز جدی سازمان جاسوسی آمریکا، این «پروژه» با فوریت و جدیت در دستور کار قرار می گیرد. تیم ویژه ای از کارشناسان اطلاعاتی- امنیتی مامور می شوند زبده ترین فرد را برای نفوذ به سیستم اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران انتخاب کنند. پس از بررسی های گسترده، یک دو رگه ایرانی- آمریکایی برای این ماموریت مهم انتخاب می شود. او که سابقه یک دهه آموزش و فعالیت فشرده اطلاعاتی- امنیتی را در کارنامه خود دارد کسی نیست جز؛ امیر میرزای حکمتی. حکمتی که در آریزونای آمریکا متولد شده، فارسی را مانند زبان مادری می داند و این توانایی برای چنین ماموریتی از واجبات است. حکمتی در آگوست سال 2001 در بخش اطلاعات ارتش آمریکا مشغول به کار می شود. 


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
استقلال هنوز قهرمان نشده است
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۸
لال امروز آرام است و هماهنگ، نتایج خوبی هم گرفته و تقریبا قهرمان نیم فصل شده و از آنسو در جام حذفی هم به نیمه نهایی رسیده و اگر برنده بازی شهرداری یاسوج و فولاد را شکست دهد به فینال جام حذفی هم می رسد این یعنی آنکه قهرمانی حذفی در تاریخ 14 بهمن ماه به این تیم کاملا نزدیک است اما هر دوی این موضوعها به این معنای قهرمانی قطعی استقلال نیست.
خیلی ها تصور می کنند کار تمام است و استقلال قهرمان لیگ برتر و جام حذفی خواهد شد اما آیا چنین اتفاقی رخ خواهد داد؟پاسخ به این سوال را باید آماری داد! این یعنی آنکه به آمار و تاریخ باید رجوع کرد و نتیجه گرفت.
استقلال امروز آرام است و هماهنگ، نتایج خوبی هم گرفته و تقریبا قهرمان نیم فصل شده و از آنسو در جام حذفی هم به نیمه نهایی رسیده و اگر برنده بازی شهرداری یاسوج و فولاد را شکست دهد به فینال جام حذفی هم می رسد این یعنی آنکه قهرمانی حذفی در تاریخ 14 بهمن ماه به این تیم کاملا نزدیک است اما هر دوی این موضوعها به این معنای قهرمانی قطعی استقلال نیست.
تیم فوتبال بهمن روزگاری 13 امتیاز از تیم دوم یعنی پرسپولیس جلو افتاده بود. آن روزها خیلی ها آن قهرمانی را قطعی می دانستند اما اتفاقاتی رخ داد که در نهایت پرسپولیس قهرمان لیگ شد! آن هم در اوج ناباوری!
اینکه چگونه چنین شد و چه دستهایی در کار بود بماند برای وقتی دیگر اما مهم این است که در جدول آماری ما یک اتفاق معکوس رخ داده است!
در این جدول سایپا هم وجود دارد که 2 سال پیش کاملا در صدر جدول جا خوش کرده بود و مدعی قهرمانی بود اما نهایتا تا مرز سقوط پیش رفت.
برق شیراز هم صدرنشین 3 فصل قبل بود اما نهایتا به لیگ دسته اول سقوط کرد و همچنان می کوشد تا به لیگ برتر بازگردد!
در چنین فضایی است که بحث ادامه دار می شود و استقلال تازه در نقطه آغاز قرار می گیرد.
کنترل تیمهای بزرگ و پرستاره بسیار سخت است. در واقع تیمهای اینچنینی به دلیل ذره بین مطبوعات و رسانه ها و همچنین بزرگی بازیکنانش همیشه در معرض خطر هستند و هر روز در بازی ساده ای می توانند شیراز آن تیم را از هم بپاشند نمونه اش بازی با سایپا مهر کرج بود که استقلال در معرض خطر حذف در آن قرار گرفت و نهایتا با دعوای جباری و کرار و مصاحبه مجبی جباری در آستانه دربی تا فروپاشی کامل پیش رفت و اگر درایت مدیرانش نبود هم جباری از دست می رفت و سرمایه ای ملی با خطر حذف از استقلال و تیم ملی پیش می رفت و هم خود استقلال در دربی شاید پیروز میدان نبود!
در واقع باید گفت خطر بیخ گوش استقلالیهاست و هر لحظه ممکن است اتفاقی مهم به جهت معکوس رخ دهد به ویژه حالا که با این صدرات رقبا انگیزه بسیار بزرگتری نسبت به این تیم دارند و گروههای اپوزوسیون در انتظار یک حرکت اشتباه و سود بردن از بالا رفتن توقع از این تیم هستند!
اپوزوسیون استقلال فعلا سکوت کرده و دلیلش هم این است که استقلال چه در بعد مدیریتی و چه در بعد مربیگری و بازیکنان عملکرد درستی داشته است اما این سکوت نمی تواند برای همیشه ادامه داشته باشد چرا که ذره بینی ها هر روز ریزتر می شوند و هیاهوها با توجه به صدارت استقلال بزرگتر می شود.
سکوت اپوزسیون به زودی خواهد شکست چراکه در صورت سکوت استقلال راهش را راحت تر ادامه می دهد و در صورت قهرمانی در 2 جام و صعود از "play off" و رسیدن به آسیا شاید دیگر حرفی برای گروههای مخالف باقی نماند!
همین حالا هم بعضا برخی نوشته ها و بعضی مصاحبه ها کاملا در فضای عجیبی رسانه ای می شوند و بعضا به مواردی بند می کنند که اصالتا قابلیت رسانه ای شدن را ندارند و گهگاه اصلا ارتباطی با خود استقلال هم پیدا نمی کند!
به هر حال استقلال روزهای سختی را در پیش خواهد داشت و اگرچه حمایت عمومی دارد اما طرح موارد کوچک و ریز بعضا آنقدر ادامه پیدا می کند که بزرگ می شود.
مسأله حسن روشن و یا حتی کسر سهمیه آسیایی را شاید باید در همین مقوله بسته بندی کرد که استقلال با آرامش از آنها عبور کرد اما موارد مشابه باز هم در راه خواهند بود که مدیران و مربیان استقلال با وجود قدرتنمایی در بخشهای قبلی هنوز در معرض خطر هستند!
به عنوان مثال مسأله مالی این باشگاه است که خاص این تیم نیست اما برای آنها که دوست ندارند این استقلال موفق شود به زودی خاص خواهد شد!
بله استقلال هنوز قهرمان نشده است و مصائب و مشکلات زیادی را پیش رو خواهد دید و باید دید که چگونه از این معضلها عبور می کند؟ چه دستهایی پشت پرده و چه گروه اپوزسیون می توانند سد راه ایه تیم شوند اگرچه به نظر می رسد استقلال در مواجهه با این مسائل آرامش خاصی داشته و از آنها عبورکرده است! 
 
 

comment نظرات ()
در انتظار یک رکورد جهانی در جام حذفی!
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٦

با توجه به شنیده‌‌های ما و این که بازی فینال حذفی امسال به صورت تک بازی و در تهران انجام می‌شود، از هم اکنون می‌توان منتظر قهرمانی این تیم بود. در این صورت، تیم استقلال در جام حذفی خواهد بود که بدون آن که از تهران خارج شود، قهرمان جام حذفی خواهد شد !؟ البته این امر در دنیای فوتبال، یک رکورد به شمار می‌رود؛ این رکوردهای منفی مطابق معمول، تنها در ایران صورت می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
«پنج حادثه» که نظام بین‌الملل را تغییر خواهد داد
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٥

پیش بینی نشریه آمریکایی «فارین پالسی»؛

تغییر دهنده‌های بازی در نظام بین‌الملل چه بازیگرانی هستند؟ چه افرادی یا چه اتفاقاتی می‌تواند نظام بین‌الملل و روابط دیپلماتیک را در سال آینده میلادی تغییر دهد؟ نشریه «فارین پالسی »، پنج تغییردهنده روابط دیپلماتیک و نظام بین الملل را در این باره معرفی کرده است.


ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
کامل ترین تاریخچه بازیهای استقلال پرسپولیس
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٧
جمعه این هفته هفتادو سومین دربی حساس استقلال و پرسپولیس و سومین رویارویی تاریخ خود را در جام حذفی باشگاه های ایران برگزار خواهند کرد.. بازی که بی تردید تعداد بیشماری از علاقه مندان فوتبال بی صبرانه منتظر آغاز آن هستند .تیم های پرسپولیس و استقلال تاکنون 72 دربی را برگزار کرده اند که در 72 دیدار گذشته دو تیم، 23 پیروزی برای استقلال، 18 برد برای پرسپولیس بوده و سی ویک بازی به تساوی انجامیده است. البته سه بازی با رای فدراسیون فوتبال 3 بر صفر به سود استقلال اعلام شد . ویک دیدار نیمه تمام بعلت پیروزی یک برصفر استقلال در حین دیدار در این آمار به سود آبی پوشان لحاظ شده است .
برای خواندن ادامه ی مقاله به ادامه ی مطلب مراجعه فرمایید ...

ادامه مطلب ...
comment نظرات ()
درخت چنار الموت روز عاشورا خون می‌گرید + عکس
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٥:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٥
درخت چنار خون‌بار روستای زرآباد الموت همچنان پذیرای گردشگران خارجی و عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) در روز عاشوراست.
درخت چنار خون‌بار روستای زرآباد الموت همچنان پذیرای گردشگران خارجی و عزاداران حضرت سیدالشهدا (ع) در روز عاشوراست.

به گزارش ایسنا درخت چنار کهن‌سالی در حیاط امامزاده علی‌اصغر در روستای زرآباد الموت در استان قزوین وجود دارد که به درخت چنار خون‌بار مشهور است. خون‌بار بودن این درخت، قدمت دیرینه‌ای دارد و حتا در زمان شاه‌سلطان حسین صفوی نیز روایت‌هایی از آن مطرح شده است.

در این‌باره، اسدالله بیرانوند ـ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا بیان کرد:‌ در نزدیکی سحرگاه روز عاشورا، صمغی قرمز رنگ شبیه خون از این درخت خارج می‌شود که آزمایش‌هایی هم روی آن انجام شده است. البته هیچ‌کدام از آزمایش‌ها با وجود مشاهده‌ی ترکیبات مشابه خون در این صمغ‌، این مسأله را تأیید نکرده‌اند که این مایع، به خون انسان مربوط می‌شود.

او با اشاره به قدمت بیش از 600 سال دو درخت چناری که درهم تنیده شده‌اند،‌ افزود:‌ هر سال در روزهای عزاداری ماه محرم، بیش از 10هزار نفر در این محل حضور می‌یابند و امکانات لازم و مهمانسرا نیز برای آن‌ها فراهم می‌شود.

همچنین فاطمه آسیابان‌ها ـ مدیر روابط عمومی این اداره‌ی کل ـ که دو سال شاهد این ماجرا بوده است، با اشاره به این‌که مردم معتقدند، اتفاق‌هایی در روز عاشورا برای این درخت رخ می‌دهد، گفت: پس از پایان مراسم عزاداری و سینه‌زنی در روز تاسوعا، جمعیت حاضر در امامزاده، سحرگاه روز عاشورا دور درخت جمع می‌شوند و به خواندن مرثیه و عزاداری می‌پردازند. در این زمان، صمغ قرمز رنگی از برخی شاخه‌های این درخت چنار به آرامی شروع به تراوش می‌کند. این اتفاق تا ظهر روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن، این شاخه‌ها خشک می‌شوند.

او بیان کرد: نکته‌ی جالب این است که این مایع فقط روز عاشورا از درخت خارج می‌شود، یعنی با توجه به متفاوت بودن سال‌های هجری شمسی و هجری قمری، این اتفاق درست در روز دهم ماه محرم رخ می‌دهد.

وی افزود: وجود این درخت که به یکی از جاذبه‌های گردشگری و مذهبی استان قزوین تبدیل شده است، هر سال در ماه محرم گردشگران زیادی را از کشورهای مسلمان مانند عراق و سوریه و حتا برخی از کشورهای اروپایی به این محل می‌کشاند.

 


comment نظرات ()
سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا +عکس
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٤

فارس: یک مقام آگاه نظامی گفت: یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" توسط نیروهای مسلح ایران ساقط و با اندک خسارتی در اختیار ایران قرار گرفت.

یک مقام آگاه نظامی با اعلام این خبر گفت:‌ با کنترل مناسب فضای کشور و تسلط اطلاعاتی نیروهای مسلح، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند.

این مقام نظامی تاکید کرد: نظر به وقوع تجاوز آشکار مرزی، اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بر علیه پرنده‌های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند.


comment نظرات ()
به ایتالیا باختیم و نهم شدیم
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٦:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۳
تیم ملی کشورمان با شکست در برابر ایتالیا به عنوان نهمی جام جهانی والیبال رضایت داد. ایران در این بازی 3 بر 1 به ایتالیا باخت اما اجازه نداد ایتالیایی ها بلیط المپیک لندن را در این مسابقات بدست آورند.
 
 تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در جام جهانی والیبال، با نتیجه 3 بر 1 مغلوب ایتالیا شد. ایران با این شکست با 12 امتیاز عنوان نهم جام جهانی والیبال را بدست آورد.
 
به گزارش سایت فدراسیون والیبال ایران، خولیو ولاسکو در ست اول امیر حسینی، آرش کمالوند، علیرضا نادی، سید مهدی بازارگرد، فرهاد نظری افشار و سید محمد موسوی را به ترتیب از منطقه یک تا شش زمین ایران ارنج کرد. این ست با سرویس های برق آسای کاپیتان ایتالیا (ساوانی) و اسپک های موشک وار لاسکو در حالی با حساب 25-13 به سود ایتالیا پایان یافت که بازیکنان ایران کاملا اسیر جو مسابقه، نام حریف و دچار خطاهای فردی بسیار بودند.

 در ست دوم ایران با سه تغییر به میدان آمد. مهدی مهدوی جایگزین امیر حسینی شد. امیر غفور  پوریا فیاضی؛ دو جوان زیر بیست و سه سال ایران نیز به جای بازارگرد و نظری افشار به خدمت گرفته شدند. در این ست هم اگرچه ایران در لحظاتی توانست در برابر قدرت گروهی و فردی حریف مقاومت کند اما در نهایت کاری از پیش نبرد و با حساب 25-17 امتیاز ست را به ایتالیای نامدار واگذار کرد.

 ست سوم اما ایران همان ارنج ست دوم را به کار گرفت با این تغییر که سه دور چرخش در ارایش اولیه اش لحاظ شده بود. به گونه ای که مهدی مهدوی بازی را از منطقه 4 آغاز کرد. این ست با سرویس های شتابدار امیر غفور و دفاع مستحکم مهدوی، موسوی و کمالوند از همان ایتدا چندین پوئن ایران را از ایتالیا پیش انداخت تا نبض بازی به دست جوانان کشورمان بیفتد. این ست عرصه خودنمایی و اظهار وجود امیر غفور، پوریا فیاضی و آرش کمالوند بود که در کنار قدرت دفاعی محمد موسوی و مهدی مهدوی خوش درخشیدند و همچنانکه با سرویس های کم نقص شان  خط دریافت ایتالیا را از کار انداختند، با دفاع، توپگیری و به ثمر نشاندن توپ های برگشتی امان حریف را طوری بریدند که به شکست 25-20 اعتراف کرد و بازی را به ست چهارم برد.

 ست چهارم ایران مثل ست سوم ارنج شد و خوب هم شروع کرد. تا جائیکه سرمربی ایتالیا مجبور شد کاپیتان مقتدر تیمش را که در مقابل ایران کاری از پیش نمی برد تعویض کند و به یکی دیگر از بازیکنانش (پارودی) میدان بدهد. ایتالیایی ها در این ست از تجربه خود برای برتری مقابل ایران استفاده کردند و علیرغم نمایش خیره کننده ای که بازیکنان کشورمان داشتند در نهایت این حریف قدرتمندشان بود که با امتیاز 25-18 پیروز ست شد تا در نهایت 3 بر یک برنده میدان باشد.

 ایران اما با یک ستی که مقابل ایتالیا پیروز شد، در حقیقت بلیت لندن را از این تیم گرفت و به برزیل داد. چراکه راه این تیم را برای کسب جواز المپیک لندن ناهموار کرد. حالا ایتالیا باید به انتظار بازی برزیل بنشیند و منتظر باشد تا برزیلی ها یا به ژاپن ببازند و یا با نتیجه 3 بر 2 پیروز مسابقه شان باشند. چون در غیر این صورت این برزیل است که با کسب عنوان سوم جام جهانی مسافر لندن هم خواهد شد.

 ایران اکنون با 12 امتیاز در رده هشتم جام جهانی قرار گرفت؛ رتبه ای که در تاریخ حضور ورزش های گروهی – توپی ایران در عرصه پیکارهای جهانی بی نظیر است.
 
تیم ملی والیبال کشور مان در این رقابت ها در برابر ژاپن، صربستان، لهستان، مصر و آرژانتین به پیروزی رسید و در برابر ایتالیا، برزیل، کوبا، آمریکا، چین و روسیه شکست خورد.
 
 

 

 


comment نظرات ()
ماجرای کامل باغ قلهک چیست؟
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٠

 

ماجرای کامل باغ قلهک چیست؟
نبض سیاست ایران در دوران قاجار و پهلوی در باغ قلهک می‌تپید. محفل‌ها و تصمیمات گرفته شده در این باغ که پیشکشی محمدشاه به سرجان ملک بود تاثیرات فراوانی بر تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته است.
به گزارش مهر، در سه کیلومتری جنوب امامزاده صالح یعنی جایی همجوار جاده قدیم شمیران، محله زرگنده و کمی پایین تر از آن محله قلهک واقع شده است. اگرچه روند تغییر نام محله ها و خیابانهای تاریخی پایتخت سرعت گرفته، اما همچنان قدیمی ها از این دو محله با نام قدیمی شان یاد می کنند.

قلهک و زرگنده از محله های تاریخی و سنتی تهران است که مانند بسیاری از محله های امروزی تهران در دوران قاجار، دهکده ای بیش نبودند که آب این روستاها از چند رشته قنات و همچنین رودخانه دربند تامین می شد.

از آنجا که عمارت تابستانی سفارت روس در زرگنده و نیز عمارت تابستانی انگلیس در قلهک قرار داشت، مردم، این قناتها را قنات های روس و انگلیس می نامیدند.

دیوار آجری قرمز رنگ این باغ مشجر که در افکارعمومی بیشتر با نام «باغ قلهک» معروف می‌باشد، در خیابان شریعتی، حد فاصل خیابان دولت و پل صدر با چند درب بزرگ و کوچک، فلزی و چوبی و با وسعتی بالغ بر مساحت چند شهرک واقع شده است.

این باغ یادگار خاطرات فراوانی از بیش از یکصدوهفتاد سال تاریخ ایران است و ساکنان محله قلهک و خیابان دولت، سال‌های سال است که با این باغ و رویدادهای آن مانوس هستند.

محمد شاه باغ قلهک را به انگلیسی ها داد

در سال ۱۲۵۱ قمری که «سرجان کمپبل» وزیر مختار انگلیس در ایران بود، محمد شاه این باغ را که جزو «تیول» شاهی بوده، به دولت انگلستان اجاره داد و سفارت انگلیس ییلاق خود را در قلهک بنا کرد. پس از چندی، شاه از درآمد اجاره آن نیز صرف‌نظر کرد و این محل را تلویحاً به طور رایگان در اختیار هیئت سیاسی انگلیس گذاشت. مال‌الاجاره این محل در آن زمان ماهی ۳۰ تومان یا ۱۵ لیره بیشتر نبود، ولی این تفقد شاهانه اعتبار فراوانی برای وزیر مختار انگلستان به ارمغان آورد و باعث افزایش شخصیت و اعتبار او در بین دیگر عوامل کشورهای خارجی در ایران شد.

در ادامه، اتباع انگلیسی با فراموشی مرحمت شاهانه، پا از حد خود فراتر گذاشتند و از حقوق خود تجاوز کردند و به ایجاد هرگونه دخل و تصرف به عنوان منطقه مسکونی در این محل روی‌آوردند. در این روزها، با استفاده از شرایط خاص آن دوران و ناآرامی‌های ملی، دست‌درازی انگلیسی‌ها به حدی رسید که عملا حاکمیت خود را بر سراسر قریه قلهک گسترش دادند و خود را حاکم بلامنازع قلهک برشمردند و از انجام هر فعالیتی در این قریه اجتناب نکردند. بدین‌گونه نمایندگان استعمار پیر، سیطره خود بر قلهک را آغاز کردند.

اما سیطره انگلیسی‌ها بر قریه قلهک بیش از حد گسترش یافت و در تاریخ آمده است که در این دوره حاکمیت بر قلهک با انگلیسی‌ها بوده و مامورین ایرانی حق مداخله در امور این قریه را نداشتند تا جایی که حتی کدخدای این قریه را نیز انگلیسی‌ها تعیین می‌کردند.

سلیمان بهبودی در یادداشت های تاریخی خود در همین رابطه نوشته است: " چندی پیش از کودتا، نظمیه به فکر افتاد، پاسگاهی در قلهک ایجاد و به کار مردم رسیدگی کند. در شمال دیوار سفارت انگلیس، مغازه جدیدالاحداثی بود که اجاره کردند و چهار نفر که یک وکیل و یک سرپاسبان بودند با میز و لوازم دفتری آمدند. اما بلافاصله همان کدخدای سفارت انگلیس آمد، میزتحریر و لوازم دفتر را به خیابان ریخت و با ناسزاگویی ماموران شهربانی را از قلهک بیرون کرد."

این وضع بدین منوال ادامه داشت تا آنکه سال‌ها بعد، با لغو حق کاپیتولاسیون، امتیازات ویژه انگلیسی‌ها از بین رفت و دست آنان از قریه قلهک کوتاه شد. اما سایه شوم استعمار بر این باغ زیبا باقی ماند.

باغ قلهک و ماجرای به توپ بستن مجلس

انگلیسی‌ها از گذشته با استقرار در رزیدانس (اقامتگاه تابستانی)قلهک در ماه‌های گرم سال، برخی امور سفارتخانه خود را نیز در این محل انجام می‌دهند. این باغ و محفل‌ها و تصمیمات گرفته شده در آن، تاثیرات فراوان بر تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته است.

در دوره انقلاب مشروطه و درپی به توپ بستن مجلس توسط «لیاخوف» روسی، از آنجا که دولت انگلیس مخالف سیاست‌های روسیه در ایران بود، به آزادی‌خواهانی که از مجلس جان سالم به در بردند، مثل دهخدا، تقی‌زاد و معاضدالملک پناه داد. همچنین مرحوم بهبهانی در این باره می گوید:" شمار زیادی از روحانیون و بازاریان و مردم دیگر در باغ قلهک بست نشسته و درخواست کردند تا سفیر انگلیس به آنها امان دهد و در حمایت از آنان و تحقق خواسته‌هایشان اقدام کند. این جمعیت تعدادشان تا حدود چهارده هزارنفر نیز روایت شده است که بیشتر اهل بازار بوده و باغ سفارت را پرکردند."

از دیگر ارتباطات این باغ با پیشینه تاریخی ایران، حضور سفیر و عوامل سفارت انگلیس در ماه‌های گرم سال در این باغ سبز و خرم و به رسمیت شناختن حکومت و ولیعهد ایران بود. در دوره عباس میرزا، دو دولت روسیه تزاری و انگلستان، سلطنت ایران را در اولاد عباس میرزا، نایب السلطنه به رسمیت شناخته و آن را تضمین کردند؛ از این رو چه در زمان فوت فتحعلی‌شاه و چه در زمان مرگ محمدشاه و همین‌طور پس از درگذشت ناصرالدین‌شاه و متعاقب آن درگذشت مظفرالدین شاه، در هر زمان، تنها اعلام حمایت این دو دولت از ولیعهد رسمی کشور، موجبات صعود وی را به تخت سلطنت میسر می‌ساخت.

برکناری محمدعلی‌شاه از سلطنت نیز با تصمیم و حمایت ضمنی دو دولت انگلیس و روسیه انجام شد و در خصوص برکناری احمدشاه نیز به دلیل بیرون رفتن موقت دولت شوروی از صحنه سیاست ایران، موافقت انگلیسی‌ها جلب و آنان از این جایگزینی حمایت کردند.

دولت ایران در این سال‌های تاریک، قدرت، سلطه‌ای بر دو قریه قلهک و زرگنده نداشت و در باغ دو سفارتخانه، نبض سیاست ایران، البته در فصل تابستان، می‌تپید و هیچ اقدامی در ایران نبود که بدون جلب موافقت و هماهنگی ساکنان این دو محل ییلاقی به سرانجام برسد.

نشست های فراماسونی در باغ قلهک

از بین تمامی جلسات برپاشده در این باغ، مرموزترین جلسات، برپایی نشست‌های فراماسون‌ها در این باغ بود. در دوره پهلوی اول، با وجود آنکه درپی اختلاف بین رضاخان و محمدعلی فروغی، وی از کار برکنار و خانه‌نشین شده بود اما دست‌های خوفناک، پرقدرت و نامرئی فراماسون‌ها از فراموش‌خانه انگیسی‌ها در باغ قلهک بیرون آمد و رضاشاه را مجبور به بازگرداندن فروغی کرد.

در ادامه، فروغی که خود استاد اعظم لژهای ماسونی در ایران بود، به دفعات به همراه نمایندگانی از آمریکا و انگلیس و از جمله شخص سفیر انگلیس در فراموش‌خانه باغ قلهک گرد هم جمع شدند و سعی کردند تاریخ ایران را رقم زنند. پادشاهی محمدرضا شاه یکی از نتایج همین جلسات مرموز بود.

گذشته از اینکه باغ قلهک در خود رازهای فراوانی دارد که هر یک از این رازها می‌تواند گره‌های فراوانی از تاریخ نادانسته ایران باز کند.

قلهک و زیبایی روح‌فزای آن

در گذشته آب قلهک به عنوان یکی از آبادی‌های توابع شمیران، از هفت رشته قنات تأمین می‌شد که مهمترین آنها دو قنات موجود در باغ سفارت انگلستان و دیگری قنات جاری در باغ قوام‌السلطنه بود.

آب قنات جاری در باغ سفارت که بسیار پر حجم و هم چنان جاری است، درختان چنار کهن سال منطقه را سیراب می‌سازد و اقامتگاه تابستانی(رزیدانس) سفارت انگلیس در قلهک به صورت باغی باشکوه با استخر شنایی عالی، عمارتی زیبا با بهارخواب‌های خاطره‌انگیز، به‌صورت یک باشگاه محلی برای انگلیسی‌ها درآمده است.

از میان وزیران مختار انگلیس در ایران، خاطرات «سرهیو نجیبول هیوگسن» وزیرمختاری که چند سال قبل از «سرریدر بولارد» معروف، در ایران ماموریت داشته و نیز یادداشت‌های خود «سرریدر بولارد» در دسترس است.

«سرهیو نجیبول هیوگسن» در کتاب خاطرات خود از رزیدانس سفارت انگلیس در قلهک بسیار تعریف کرده و روزهایی را که در تابستان سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم در آن باغ گذرانیده، از دلپذیرترین و شیرین‌ترین ایام زندگی خود برشمرده است.

گورستان متجاوزان انگلیسی در قلهک

در جنوب این باغ و ضلع شمالی خیابان دولت نیز گورستان باغ قلهک با دربی چوبی و قدیمی و وسعتی چند هزار متری خودنمایی می‌کند. گورستان قدیمی این باغ در بین اهالی محل با نام «گورستان دولت» نیز معروف است.علاوه بر باغ، وجود این گورستان نیز برای بسیاری از تهرانیان جای سوال دارد. چرا در حالی که بسیاری از گورستان های قدیمی تهران، به جز آن دسته که در بقاع متبرکه واقع هستند از بین رفته‌اند و به عنوان مثال گورستان مسگرآباد و غیره به پارک تبدیل شده، ولی این گورستان که اکنون دایر نیست، هنوز پابرجاست؟

از سردر گورستان و از روی صلیب‌های نصب شده بر روی قبور و نیز تواریخی که روی سنگ‌ها منقوش شده چنین به نظر می‌رسد که این گورستان صرفا به اجساد سربازان متجاوز انگلیسی در ایران، در جریان سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی - ۱۲۹۳ تا ۱۲۹۷ هـ.ش(جنگ جهانی اول)، همچنین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ میلادی ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۴ هـ.ش(جنگ جهانی دوم) اختصاص دارد. اما این گورستان، سال‌ها پیش از سال ۱۲۹۳ ش، در محوطه روبروی کلیسای سفارت انگلیس و در حقیقت نمازخانه سفارت احداث شده و اجساد عده‌ای از انگلیسی‌ها در آن دفن شده‌است.

قطعا عده‌ای از مدفونان در این گورستان از جمله کسانی هستند که همت و جهاد دلاوران تنگستانی و یاران رئیس‌علی دلواری، آنها را مایه عبرت همیشگی متجاوزان قرار داد.

همچنین بسیاری از اتباع سرشناس انگلیس نیز که در ایران می‌مردند در این گورستان دفن شده‌اند. برخی دیگر از دفن شدگان این گورستان، افسران و نظامیان انگلیسی هستند که در جبهه‌های جنگ با مسلمانان ترک عثمانی، در جریان جنگ اول جهانی کشته شدند و اجساد آنان به گورستان قلهک حمل و در آنجا دفن شده است.

علاوه بر نظامیان بعضی از دیپلمات‌های انگلیسی و اعضای خانواده‌های آنان هم که در تهران فوت شده‌اند نیز در این گورستان دفن هستند.در میان اجساد مدفون شده، اسامی چند هندی و عراقی نیز دیده می‌شود که در نیروهای مسلح انگلیس خدمت کرده‌اند و پس از کشته شدن اجازه داده شد تا جنازه‌های آنان در این گورستان دفن شود.

این گورستان، شاید یکی از زیباترین بناهایی باشد که هر زمان، تازگی و طراواتی مغایر با ذهنیت شکل گرفته پیرامون معنای «گورستان» دارد. نزدیک به سه هزار متر زمین چمن‌کاری شده که با درختان و گل‌های رنگارنگش، عموماً جولانگاه پرندگانی است که از چند متر آن طرف‌تر، از گرما و هیاهو و... به این سبزه‌زار تاریخی پناه می‌آورند.

بعد از ورودی چوبی این گورستان، بنای گنبد شکلی با سبک معماری ایرانی-اسلامی وجود دارد که در بدو امر به نظر می‌رسد شاید مزار یکی از شعرای عارف و یا امامزادگان باشد، به گونه‌ای که این توهم در برخی بینندگان ایجاد می‌شود و حتی برخی عابران ندانسته به آن ادای احترام می‌کنند.

در هر سوی بنای گنبدی، ۸ کتیبه یادبود، به قرینه، خودنمایی می‌کند که بر این کتیبه‌ها بیش از چهار هزار نام می‌توان یافت که خاطره کشته شدگانی را زنده نگاه می‌دارد که هیچ نشانی از آنان یافت نشده و بازماندگان به ذکر نام بسنده کرده‌اند.

در بین گورستان به ترتیب و نظمی خاص، زمین چمن‌کاری و صلیبی قدکشیده و بیش از پانصد سنگ قبر به چشم می‌خورد. زمین چمن‌کاری را چتری از باران آب‌افشان می‌پوشاند. قطرات آب، با لطافت برگ‌های درختان کهن‌سال اطراف را نوازش می‌کند و با وزش هر نسیم خنکای قطرات آب و پنجه نسیم درهم می‌شوند و بر لطافت فضا می‌افزایند. گل‌های بهاری و تابستانی نیز، رنگ‌رنگ و هزار رنگ با شبنم قطرات رخ می‌شویند و از دم روح‌فزای خود جانی دوباره به باغ می‌دهند.

گفته می‌شود که اعضای بیش از ۲۰ سفارتخانه و در واقع دولت، دو بار در سال ـ اواخر فروردین و آبان ـ به همراه اعضای سفارت انگلیس، جهت ادای احترام به سربازان متجاوز انگلیسی در این گورستان حضور می‌یابند.

خیابان فردوسی یا قلهک؟

اما پرسشی که در اذهان نقش می بنند، این است که سفارت انگلیس کجاست؟ محوطه همجوار با خیابان فردوسی و خیابان جمهوری اسلامی یا باغ قلهک؟ در حالی که طبق قوانین بین‌المللی دولت‌ها تنها مجاز به داشتن یک محل به عنوان سفارتخانه در هر کشوری می‌باشند که آن سفارتخانه جزو خاک آن کشور آن دولت محسوب می‌شود. از این رو با وجود استقرار سفارت انگلیس در خیابان فردوسی، معلوم نیست انگلیسی‌ها در باغ قلهک چه می‌کنند؟


 
منبع: 
کلیدها , باغ قلهک
comment نظرات ()
عکس/والیبالیست‌های وطنی حتما ببینند
نویسنده : مجید غفرانی - ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٠

این تصویر قهرمانان بی ادعایی است که نه تنها به جام جهانی صعود کردند بلکه در این مسابقات با پیروزی های درخشان مایه سرافرازی ایران شدند و نشان دادند که چگونه سرمایه این مملکت در فوتبال حیف و میل می شود.


comment نظرات ()